Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE400-E3/73
1.5KE400-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE400-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 324VWM 574VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE400-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE400-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE400-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE400-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE400-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)324V
Voltage - Breakdown (Min)360V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp574V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE400-E3/73
Related Links1.5KE40, 1.5KE400-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE400-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE400-E3/73
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 550MW SOD323F datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf