Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE440-E3/54
1.5KE440-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE440-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 356VWM 631VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE440-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE440-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE440-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE440-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE440-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)356V
Voltage - Breakdown (Min)396V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp631V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE440-E3/54
Related Links1.5KE44, 1.5KE440-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE440-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE440-E3/54
IC REG LDO ADJ 3A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 32V 14A IN LINE datasheet.pdf