Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE440A-E3/51
1.5KE440A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE440A-E3/51
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 376VWM 602VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE440A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE440A-E3/51
QUANTITY
1.5KE440A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE440A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE440A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)376V
Voltage - Breakdown (Min)418V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp602V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE440A-E3/51
Related Links1.5KE44, 1.5KE440A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE440A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE440A-E3/51
CAP TANT 1.5UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 19.9A 6 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2A 96 MOHM SMD datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PCB SKT datasheet.pdf