Littelfuse 1.5KE510CA-B
1.5KE510CA-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE510CA-B
Brief Description
TVS DIODE 434VWM 698VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE510CA-B.pdf
Availability of 1.5KE510CA-B
QUANTITY
1.5KE510CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE510CA-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE510CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)434V
Voltage - Breakdown (Min)485V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp698V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE510CA-B
Related Links1.5KE5, 1.5KE510CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE510CA-B Details Description
Related parts for 1.5KE510CA-B
CONV DC-DC 15/3.3/1.5V 25W HORZ datasheet.pdf
IC SERIAL OUT A/D 8-CH 24-SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
INDICATOR 24V 22MM PROMINENT GRN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf