ITT Cannon, LLC MS3100E24-20P
MS3100E24-20P picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E24-20P
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3100E24-20P.pdf
Availability of MS3100E24-20P
QUANTITY
MS3100E24-20P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E24-20P
Internal Part NumberEIS-MS3100E24-20P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert24-20
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E24-20P
Related LinksMS3100, MS3100E24-20P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100E24-20P Details Description
Related parts for MS3100E24-20P
IC ADC 12BIT 10MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf