Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE51AHE3/54
1.5KE51AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE51AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE51AHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE51AHE3/54
QUANTITY
1.5KE51AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE51AHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE51AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43.6V
Voltage - Breakdown (Min)48.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp70.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE51AHE3/54
Related Links1.5KE51, 1.5KE51AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE51AHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE51AHE3/54
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
CONN RP-TNC JACK 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 2POS TIN datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 21POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf
IC GFCI CTLR CDM 16QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 82 OHM 14SOIC datasheet.pdf