Vishay/BCcomponents S102Z25Y5VN63J5R
S102Z25Y5VN63J5R picture photo
Mfg. Part Number
S102Z25Y5VN63J5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV Y5V RADIAL
Datasheet Download
S102Z25Y5VN63J5R.pdf
Availability of S102Z25Y5VN63J5R
QUANTITY
S102Z25Y5VN63J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S102Z25Y5VN63J5R
Internal Part NumberEIS-S102Z25Y5VN63J5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S102Z25Y5VN63J5R
Related LinksS102Z25Y, S102Z25Y5VN63J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S102Z25Y5VN63J5R Details Description
Related parts for S102Z25Y5VN63J5R
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
STEEL CABLE TIE RUST-PROOF datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf