API Delevan S0402-6N8J2E
S0402-6N8J2E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-6N8J2E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
S0402-6N8J2E.pdf
Availability of S0402-6N8J2E
QUANTITY
S0402-6N8J2E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-6N8J2E
Internal Part NumberEIS-S0402-6N8J2E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq19 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-6N8J2E
Related LinksS0402-, S0402-6N8J2E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-6N8J2E Details Description
Related parts for S0402-6N8J2E
KEYBOARD 63KEY W/TRKBALL POLY datasheet.pdf
RC NETWORK 220 OHM/470PF 5% SMD datasheet.pdf
SWITCH UNIT 22MM SELECT 3POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC TXRX RS-485/422 5V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS 64QFP datasheet.pdf
THERMISTOR 10K OHM GLASS PROBE datasheet.pdf
CAP CER 820PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V JB 0603 datasheet.pdf
15000UF 10V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf