Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE51CA-E3/73
1.5KE51CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE51CA-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE51CA-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE51CA-E3/73
QUANTITY
1.5KE51CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE51CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE51CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43.6V
Voltage - Breakdown (Min)48.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp70.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE51CA-E3/73
Related Links1.5KE51, 1.5KE51CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE51CA-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE51CA-E3/73
CAP CER 2.2PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 2.2A 30 MOHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
RES SMD 965 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
OSC MEMS 125.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf