Littelfuse 1.5KE530A
1.5KE530A picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE530A
Brief Description
TVS DIODE 451VWM 725VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE530A.pdf
Availability of 1.5KE530A
QUANTITY
1.5KE530A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE530A
Internal Part NumberEIS-1.5KE530A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)451V
Voltage - Breakdown (Min)503.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp725V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE530A
Related Links1.5K, 1.5KE530A Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE530A Details Description
Related parts for 1.5KE530A
CAP FILM 0.091UF 2% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD PCI 184PS .05 3.3V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 630V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 20-28AWG TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf