Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE62CAHE3/54
1.5KE62CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE62CAHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 53VWM 85VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE62CAHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE62CAHE3/54
QUANTITY
1.5KE62CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE62CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE62CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)53V
Voltage - Breakdown (Min)58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE62CAHE3/54
Related Links1.5KE62, 1.5KE62CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE62CAHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE62CAHE3/54
IC EPROM UV 16KBIT 18NS 24CDIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 2.01A 110 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 31.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT EVAL PSOC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS SS/VOLT OUT datasheet.pdf
2.0 W/B CONN.WAFER(NO KIN datasheet.pdf