Amphenol Industrial PC01E-18-32P(SR)
PC01E-18-32P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC01E-18-32P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC01E-18-32P(SR).pdf
Availability of PC01E-18-32P(SR)
QUANTITY
PC01E-18-32P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC01E-18-32P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC01E-18-32P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC01E-18-32P(SR)
Related LinksPC01E-18, PC01E-18-32P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC01E-18-32P(SR) Details Description
Related parts for PC01E-18-32P(SR)
CONN BNC PLUG STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
RELAY SSRD DL 40A 240VAC AC OUT datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-250 PSI datasheet.pdf
RES 0.732 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.6A 200 MOHM TH datasheet.pdf
CAMO CARRYING CASE CLAMPS T5 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf