Harwin Inc. M80-7121542
M80-7121542 picture photo
Mfg. Part Number
M80-7121542
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
15+2 VERT MALE CONN
Datasheet Download
M80-7121542.pdf
Availability of M80-7121542
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M80-7121542 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-7121542
Internal Part NumberEIS-M80-7121542
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 20/Nov/2014
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDatamate Mix-Tek
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions17 (15 + 2 Power)
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesMating Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-7121542
Related LinksM80-7, M80-7121542 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-7121542 Details Description
Related parts for M80-7121542
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 120V 44A TDSON-8 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 24.89MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 11VC 14SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf