Panasonic Electric Works DE2A-L2-24V
DE2A-L2-24V picture photo
Mfg. Part Number
DE2A-L2-24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V
Datasheet Download
DE2A-L2-24V.pdf
Availability of DE2A-L2-24V
QUANTITY
DE2A-L2-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2A-L2-24V
Internal Part NumberEIS-DE2A-L2-24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesDE
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time10ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2A-L2-24V
Related LinksDE2A-, DE2A-L2-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DE2A-L2-24V Details Description
Related parts for DE2A-L2-24V
CONN HSG PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT CORD 3POS MALE MINI datasheet.pdf
SENSOR UNIPOL HALL-EFFECT DGTL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 300W 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 200MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf