Littelfuse 1.5KE68A-TB
1.5KE68A-TB picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE68A-TB
Brief Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE68A-TB.pdf
Availability of 1.5KE68A-TB
QUANTITY
1.5KE68A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE68A-TB
Internal Part NumberEIS-1.5KE68A-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58.1V
Voltage - Breakdown (Min)64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE68A-TB
Related Links1.5KE, 1.5KE68A-TB Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE68A-TB Details Description
Related parts for 1.5KE68A-TB
SPEAKER 16X30MM 8 OHMS .5WATT datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL SIDE 40KHZ datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
INSERT MALE 14POS SCREW datasheet.pdf
WBP-M16 STOPPING PLUG BRAS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf