Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE75CHE3/73
1.5KE75CHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE75CHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 60.7VWM 109VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE75CHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE75CHE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE75CHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE75CHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE75CHE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60.7V
Voltage - Breakdown (Min)67.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp109V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE75CHE3/73
Related Links1.5KE75, 1.5KE75CHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE75CHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE75CHE3/73
RES SMD 80.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DET 3.08V OD SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 60LGA datasheet.pdf
RES SMD 0.499 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf