United Chemi-Con APSF160ETD101MFA5S
APSF160ETD101MFA5S picture photo
Mfg. Part Number
APSF160ETD101MFA5S
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
APSF160ETD101MFA5S.pdf
Availability of APSF160ETD101MFA5S
QUANTITY
APSF160ETD101MFA5S Order Process
Ship out your order
Specifications of APSF160ETD101MFA5S
Internal Part NumberEIS-APSF160ETD101MFA5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPSF Series Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PSF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.82A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APSF160ETD101MFA5S
Related LinksAPSF160ET, APSF160ETD101MFA5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APSF160ETD101MFA5S Details Description
Related parts for APSF160ETD101MFA5S
D-Sub Connector Cap, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 150NS 28DIP datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 6POS datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 25NS 28PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS LOW 7PPM datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 35V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN SUBMINI COAXIAL HSG datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf