Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE9.1CAHE3/54
1.5KE9.1CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE9.1CAHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE9.1CAHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE9.1CAHE3/54
QUANTITY
1.5KE9.1CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE9.1CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE9.1CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.78V
Voltage - Breakdown (Min)8.65V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)112A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE9.1CAHE3/54
Related Links1.5KE9.1, 1.5KE9.1CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE9.1CAHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE9.1CAHE3/54
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V datasheet.pdf
CONN 3.5MM CB 1.6E18-16GLD 250PK datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W DO204AL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A MICROSMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES 11K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 108.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf