Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE91A-E3/51
1.5KE91A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE91A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE91A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE91A-E3/51
QUANTITY
1.5KE91A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE91A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE91A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)77.8V
Voltage - Breakdown (Min)86.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE91A-E3/51
Related Links1.5KE91, 1.5KE91A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE91A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE91A-E3/51
IC OPAMP JFET 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR 38POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf