Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE91AHE3/54
1.5KE91AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE91AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE91AHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE91AHE3/54
QUANTITY
1.5KE91AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE91AHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE91AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)77.8V
Voltage - Breakdown (Min)86.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE91AHE3/54
Related Links1.5KE91, 1.5KE91AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE91AHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE91AHE3/54
REGULATOR 5V 1A 3PSIP HORZ SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIO 1600V TO-240AA datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.7K OHM 1% PROBE datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 datasheet.pdf