Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC100A-E3/57T
1.5SMC100A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC100A-E3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC100A-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC100A-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC100A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC100A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC100A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85.5V
Voltage - Breakdown (Min)95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC100A-E3/57T
Related Links1.5SMC10, 1.5SMC100A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC100A-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC100A-E3/57T
RELAY OPTO AC/DC 100V 320MA 6DIP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD HIP6301 datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
BRANCH CONN PACK OF 10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
COMBO 17W2 M SOD G ZINC datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
47UF 450V 22X30MM 85C 5000H datasheet.pdf