Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC100CA-E3/57T
1.5SMC100CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC100CA-E3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC100CA-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC100CA-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC100CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC100CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC100CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85.5V
Voltage - Breakdown (Min)95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)