Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC10AHE3/57T
1.5SMC10AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC10AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC10AHE3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC10AHE3/57T
QUANTITY
1.5SMC10AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC10AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC10AHE3/57T
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)103A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC10AHE3/57T
Related Links1.5SMC10, 1.5SMC10AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC10AHE3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC10AHE3/57T
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.5UF 10% 50VDC AXIAL datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 40W datasheet.pdf