Rubycon 6.3ZLH4700MG412.5X25
6.3ZLH4700MG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
6.3ZLH4700MG412.5X25
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3ZLH4700MG412.5X25.pdf
Availability of 6.3ZLH4700MG412.5X25
QUANTITY
6.3ZLH4700MG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3ZLH4700MG412.5X25
Internal Part NumberEIS-6.3ZLH4700MG412.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.03A @ 120Hz
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3ZLH4700MG412.5X25
Related Links6.3ZLH4700, 6.3ZLH4700MG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3ZLH4700MG412.5X25 Details Description
Related parts for 6.3ZLH4700MG412.5X25
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 14 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 8POS THRUHL datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf