ON Semiconductor 1.5SMC15AT3G
1.5SMC15AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC15AT3G
Brief Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMC
Datasheet Download
1.5SMC15AT3G.pdf
Availability of 1.5SMC15AT3G
QUANTITY
1.5SMC15AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC15AT3G
Internal Part NumberEIS-1.5SMC15AT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.8V
Voltage - Breakdown (Min)14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC15AT3G
Related Links1.5SMC, 1.5SMC15AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1.5SMC15AT3G Details Description
Related parts for 1.5SMC15AT3G
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COMP DUAL OFFSET LV 8SOIC datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 9/16" 6.97" datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
IC SWIT CV/CC HV 8SOIC datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT GREEN CA 0.31" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf