Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC170CA-E3/57T
1.5SMC170CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC170CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 145VWM 234VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC170CA-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC170CA-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC170CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC170CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC170CA-E3/57T
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)145V
Voltage - Breakdown (Min)162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC170CA-E3/57T
1.5SMC170CA-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC170CA-E3/57T
RES ARRAY 2 RES 220K OHM 0606 datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OTP 8MBIT 90NS 32DIP datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 11A LEVER QC datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
HEATSINK 42.5X42.5X9.5MM NO TIM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf