Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC180CA-M3/57T
1.5SMC180CA-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC180CA-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 154VWM 246VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC180CA-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC180CA-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC180CA-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC180CA-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC180CA-M3/57T
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)154V
Voltage - Breakdown (Min)171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC180CA-M3/57T
1.5SMC180CA-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC180CA-M3/57T
GROMMET 0.940" PVC BLACK datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 7POS TIN datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 5K OHM 175W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 56POS datasheet.pdf
HOUSING TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
FUSE 2A 250/277V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf