Amphenol Commercial Products RJE711881333
RJE711881333 picture photo
Mfg. Part Number
RJE711881333
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
RJE711881333.pdf
Availability of RJE711881333
QUANTITY
RJE711881333 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJE711881333
Internal Part NumberEIS-RJE711881333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductModular Jacks Product Solutions
Communication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package550
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
SeriesRJE71
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded, EMI Finger
RatingsCat6
Features-
LED ColorYellow
Ingress Protection-
Tab DirectionUp
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJE711881333
Related LinksRJE711, RJE711881333 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
RJE711881333 Details Description
Related parts for RJE711881333
IC CLK BUFFER 1:5 133MHZ 20SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 150V FLATPACK datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf