Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC20A-M3/9AT
1.5SMC20A-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC20A-M3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC20A-M3/9AT.pdf
Availability of 1.5SMC20A-M3/9AT
QUANTITY
1.5SMC20A-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC20A-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-1.5SMC20A-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17.1V
Voltage - Breakdown (Min)19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC20A-M3/9AT
Related Links1.5SMC20, 1.5SMC20A-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC20A-M3/9AT Details Description
Related parts for 1.5SMC20A-M3/9AT
GROMMET EDGE SOLID PE NATURAL datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 30V 0.5A 6SSOT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
IC PLL SONET/SDH CLK MULT 64CBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf