| Internal Part Number | EIS-DS100BR111SQ/NOPB | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Copper Wire Base Metal 15/Oct/2014 | |
| Manufacturer Product Page | DS100BR111SQ/NOPB Specifications | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Interface - Signal Buffers, Repeaters, Splitters | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Buffer, ReDriver | |
| Applications | SATA | |
| Input | CML | |
| Output | CML | |
| Data Rate (Max) | 10.3Gbps | |
| Number of Channels | 2 | |
| Delay Time | - | |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis | |
| Capacitance - Input | 10pF | |
| Voltage - Supply | 2.375 V ~ 3.6 V | |
| Current - Supply | 50mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |