Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC36A-E3/57T
1.5SMC36A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC36A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC36A-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC36A-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC36A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC36A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC36A-E3/57T
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30.8V
Voltage - Breakdown (Min)34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp49.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC36A-E3/57T
Related Links1.5SMC36, 1.5SMC36A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC36A-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC36A-E3/57T
AC/DC CONVERTER 5V 250W datasheet.pdf
RES MO 1W 82K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN HEADER PLUG 5POS VERT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf