Littelfuse 1.5SMC36C
1.5SMC36C picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC36C
Brief Description
TVS DIODE 30.8VWM 53.4VC SMD
Datasheet Download
1.5SMC36C.pdf
Availability of 1.5SMC36C
QUANTITY
1.5SMC36C Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC36C
Internal Part NumberEIS-1.5SMC36C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30.8V
Voltage - Breakdown (Min)32.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC36C
Related Links1.5S, 1.5SMC36C Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5SMC36C Details Description
Related parts for 1.5SMC36C
IC AMP AUDIO PWR 1.5W AB 18USMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 170POS .050" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HAN 3A PROTECT CVR DIE CAST datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.05% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .75 19.1MMX100' datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf
IC MCU 512KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
AXIAL E-CAP datasheet.pdf
240V DELTA 3-POLE SPD WITH REMOT datasheet.pdf