Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC47A-M3/57T
1.5SMC47A-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC47A-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC47A-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC47A-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC47A-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC47A-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC47A-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40.2V
Voltage - Breakdown (Min)44.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC47A-M3/57T
Related Links1.5SMC47, 1.5SMC47A-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC47A-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC47A-M3/57T
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" STACKER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P 3POS SHORT datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf