Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC510A-M3/57T
1.5SMC510A-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC510A-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 434VWM 698VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC510A-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC510A-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC510A-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC510A-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC510A-M3/57T
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)434V
Voltage - Breakdown (Min)485V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp698V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.15A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC510A-M3/57T
Related Links1.5SMC51, 1.5SMC510A-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC510A-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC510A-M3/57T
D-Sub Connector Plug, Male Pins 13 (10 + 3 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CABLE MOLDED RG58/U 12" datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR 8CH 3ST 16SO datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4KHZ RRO 5-HVSOF datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf