Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC540A-M3/57T
1.5SMC540A-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC540A-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 459VWM 740VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC540A-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC540A-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC540A-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC540A-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC540A-M3/57T
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)459V
Voltage - Breakdown (Min)513V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp740V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.03A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC540A-M3/57T
Related Links1.5SMC54, 1.5SMC540A-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC540A-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC540A-M3/57T
SOCKET TRAN ICE 44QFN/40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN FFC VERT 5POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/8-100' CLEAR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
350 TB SOCKET 45D datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf