Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC56CA-M3/57T
1.5SMC56CA-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC56CA-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC56CA-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC56CA-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC56CA-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC56CA-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC56CA-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)47.8V
Voltage - Breakdown (Min)53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC56CA-M3/57T
Related Links1.5SMC56, 1.5SMC56CA-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC56CA-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC56CA-M3/57T
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-VQFN datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION 4.1V 16-QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
1.25MM SINGLE REC HSG 06P datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.5A 29 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf