Littelfuse 1.5SMC6.8C
1.5SMC6.8C picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC6.8C
Brief Description
TVS DIODE 5.8VWM 11.03VC SMD
Datasheet Download
1.5SMC6.8C.pdf
Availability of 1.5SMC6.8C
QUANTITY
1.5SMC6.8C Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC6.8C
Internal Part NumberEIS-1.5SMC6.8C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.8V
Voltage - Breakdown (Min)6.12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.03V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)144.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC6.8C
Related Links1.5SM, 1.5SMC6.8C Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5SMC6.8C Details Description
Related parts for 1.5SMC6.8C
RES SMD 93.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 3.3 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 40POS 30GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PIN datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 6POS datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf