Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC62CA-M3/57T
1.5SMC62CA-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC62CA-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 53VWM 85VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC62CA-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC62CA-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC62CA-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC62CA-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC62CA-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)53V
Voltage - Breakdown (Min)58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC62CA-M3/57T
Related Links1.5SMC62, 1.5SMC62CA-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC62CA-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC62CA-M3/57T
BANANA PLUG 2MM RED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC XDCP SGL 100TAP 10K 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 16-BIT V-OUT 14-QFN datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.066GHZ 783BGA datasheet.pdf
RES 0.154 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 605NM 40MCD AMBR datasheet.pdf
NON PLUG-INWOBBLE CABLE DPDT datasheet.pdf
ABJ SWITCH 2.2MM SPST-NC LS datasheet.pdf
RES 20.3K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf