Vicor Corporation V24C24C150BN3
V24C24C150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C24C150BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V24C24C150BN3.pdf
Availability of V24C24C150BN3
QUANTITY
V24C24C150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24C150BN3
Internal Part NumberEIS-V24C24C150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.3A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24C150BN3
Related LinksV24C24, V24C24C150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24C150BN3 Details Description
Related parts for V24C24C150BN3
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 24A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
8 POS AMPSEAL VERTICAL HDR datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf