Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC75AHE3/57T
1.5SMC75AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC75AHE3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 64.1VWM 104VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC75AHE3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC75AHE3/57T
QUANTITY
1.5SMC75AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC75AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC75AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64.1V
Voltage - Breakdown (Min)71.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp104V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC75AHE3/57T
Related Links1.5SMC75, 1.5SMC75AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC75AHE3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC75AHE3/57T
CONN HEADER 20POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf