Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC9.1CA-E3/57T
1.5SMC9.1CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC9.1CA-E3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC9.1CA-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC9.1CA-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC9.1CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC9.1CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC9.1CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.78V
Voltage - Breakdown (Min)8.65V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)112A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC9.1CA-E3/57T
1.5SMC9.1CA-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC9.1CA-E3/57T
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 50V datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1600V 60A MTK datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT PARALLEL20SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 9A 14.5 MOHM SMD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 120MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf