Littelfuse 1.5SMC91C
1.5SMC91C picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC91C
Brief Description
TVS DIODE 77.8VWM 131.25VC SMD
Datasheet Download
1.5SMC91C.pdf
Availability of 1.5SMC91C
QUANTITY
1.5SMC91C Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC91C
Internal Part NumberEIS-1.5SMC91C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)77.8V
Voltage - Breakdown (Min)81.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp131.25V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC91C
Related Links1.5S, 1.5SMC91C Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5SMC91C Details Description
Related parts for 1.5SMC91C
CONN RING 16-22 AWG #1/4 PL-GRP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
IC STAND ALONE TAG READER 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 69 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
KIT DEVELOP NETWORK FOR MOD5234 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 50MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 50V AXIAL datasheet.pdf