Amphenol Industrial 10-107220-15S
10-107220-15S picture photo
Mfg. Part Number
10-107220-15S
Brief Description
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
10-107220-15S.pdf
Availability of 10-107220-15S
QUANTITY
10-107220-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-107220-15S
Internal Part NumberEIS-10-107220-15S
FamilyCircular Connectors
SeriesQWL
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-107220-15S
Related Links10-107, 10-107220-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-107220-15S Details Description
Related parts for 10-107220-15S
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/ADJ 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 2MHZ 8SO datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR PWM UVLO 8SOIC datasheet.pdf
ACS DISCONN SWITCH SHAFT 11.81" datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIGMA 38TSSOP datasheet.pdf
FLANGED SPADE AVIKRIMP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf