Amphenol Industrial 10-107624-11S
10-107624-11S picture photo
Mfg. Part Number
10-107624-11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE SKT
Datasheet Download
10-107624-11S.pdf
Availability of 10-107624-11S
QUANTITY
10-107624-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-107624-11S
Internal Part NumberEIS-10-107624-11S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesQWL
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert24-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-107624-11S
Related Links10-107, 10-107624-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-107624-11S Details Description
Related parts for 10-107624-11S
CAP THIN FILM 12PF 25V 0603 datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP USV datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
34+34 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 15A datasheet.pdf