Amphenol Industrial 10-107636-16S
10-107636-16S picture photo
Mfg. Part Number
10-107636-16S
Brief Description
CONN PLUG 47POS INLINE SKT
Datasheet Download
10-107636-16S.pdf
Availability of 10-107636-16S
QUANTITY
10-107636-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-107636-16S
Internal Part NumberEIS-10-107636-16S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions47
Shell Size - Insert36-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-107636-16S
Related Links10-107, 10-107636-16S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-107636-16S Details Description
Related parts for 10-107636-16S
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
MOD DIODE SCR 25A 240VAC ISO QC datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 3V datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0039UF RADIAL datasheet.pdf