Amphenol Industrial 10-107636-54S
10-107636-54S picture photo
Mfg. Part Number
10-107636-54S
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE SKT
Datasheet Download
10-107636-54S.pdf
Availability of 10-107636-54S
QUANTITY
10-107636-54S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-107636-54S
Internal Part NumberEIS-10-107636-54S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert36-54
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-107636-54S
Related Links10-107, 10-107636-54S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-107636-54S Details Description
Related parts for 10-107636-54S
THERMISTOR NTC 10K OHM LEADED datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TRANSDCR AC 0-5 VDC OUT 1PHASE datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7S 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 1A datasheet.pdf
05 MODII HDR SRST B/A .100CL datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf