Amphenol Industrial 10-214222-27S
10-214222-27S picture photo
Mfg. Part Number
10-214222-27S
Brief Description
CONN RCPT 9POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
10-214222-27S.pdf
Availability of 10-214222-27S
QUANTITY
10-214222-27S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-214222-27S
Internal Part NumberEIS-10-214222-27S
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert22-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-214222-27S
Related Links10-214, 10-214222-27S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-214222-27S Details Description
Related parts for 10-214222-27S
FIXED IND 390UH 1.7A 250 MOHM TH datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 10A@280VAC PHASE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
CARDEDGE 130POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
FUSE .8A 600V TLAG UL CSA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 5000' datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf