Amphenol Industrial 10-214240-70S
10-214240-70S picture photo
Mfg. Part Number
10-214240-70S
Brief Description
CONN RCPT 61POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
10-214240-70S.pdf
Availability of 10-214240-70S
QUANTITY
10-214240-70S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-214240-70S
Internal Part NumberEIS-10-214240-70S
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert40-70
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-214240-70S
Related Links10-214, 10-214240-70S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-214240-70S Details Description
Related parts for 10-214240-70S
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT HS TRACK/HOLD 20-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 550V 12A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FIFO 512X18 SYNC 15NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
RES SMD 8.56KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW FEM 144P FLANGE datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf