Aries Electronics, Inc. 10-2822-90T
10-2822-90T picture photo
Mfg. Part Number
10-2822-90T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 10POS TIN
Datasheet Download
10-2822-90T.pdf
Availability of 10-2822-90T
QUANTITY
10-2822-90T Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-2822-90T
Internal Part NumberEIS-10-2822-90T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesVertisockets™ 800
PackagingBulk
TypeDIP, 0.2" (5.08mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)10 (2 x 5)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Horizontal
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Operating Temperature-
Termination Post Length0.145" (3.68mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1.5A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-2822-90T
Related Links10-28, 10-2822-90T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
10-2822-90T Details Description
Related parts for 10-2822-90T
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 165W datasheet.pdf
IC FPGA 387 I/O datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf