Amphenol Industrial 10-42222-2S
10-42222-2S picture photo
Mfg. Part Number
10-42222-2S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
10-42222-2S.pdf
Availability of 10-42222-2S
QUANTITY
10-42222-2S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-42222-2S
Internal Part NumberEIS-10-42222-2S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-42222-2S
Related Links10-42, 10-42222-2S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-42222-2S Details Description
Related parts for 10-42222-2S
IC VIDEO SWITCH TRPL SPDT 16SOIC datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 7.2KV NP0 3838 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8SOIC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD DL 16DIP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 72POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 900MM 1MM B datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf